W żagańskim Pałacu Książęcym odbyły się VIII Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej. To coroczna tradycja, dzięki której mieszkańcy Powiatu Żagańskiego oraz całego Województwa Lubuskiego mają możliwość poznać kulturę leśną i łowiecką.

VIII Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Unsplash

W niedzielę, 24 października, do Żagania przyjechali myśliwi z całego regionu. W oficjalnym otwarciu wzięli udział: starosta Henryk Janowicz, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek. Nie zabrakło również gospodarzy Żagania: burmistrza Andrzeja Katarzyńca oraz jego zastępcy Sebastiana Kuleszy.

VIII Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej poprzedzone zostały Hubertowską mszą św. w kościele pw. Apostołów św. Piotra i Pawła. Następnie odbył się uroczysty korowód ze sztandarami do Pałacu Książęcego w Żaganiu, a tam na mieszkańców czekały wyjątkowe stoiska edukacyjne i gastronomiczne. Organizatorzy – Polski Związek Łowiecki zadbali o Jarmark Myśliwski, Zaułek Łowiecki i Indeks Tropiciela Zwierząt, zajęcia przyrodniczo-łowieckie prowadzone przez myśliwych i leśników, a także pokaz polowania z łukiem, koncert muzyki myśliwskiej czy pokaz bractwa rycerskiego wraz z wielobojem łowieckim.

Zobacz:  Podczas zakupów zatrzymał poszukiwanego przez sąd mężczyznę

 – Bardzo dziękuję za zaproszenie. Jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ już po raz ósmy okręg zielonogórski obchodzi swoje święto. Ponad 50 sztandarów, które okręg posiada, a dzisiaj z nami jest znakomita większość ludzi, którzy chcą pokazać tą kulturę łowiecką szerzej dla społeczeństwa. Zarząd Województwa Lubuskiego popiera wiele działań edukacyjnych, działań pokazujących dobrą i zdrową żywność. Lasy są naszym bogactwem i trzeba to bogactwo eksponować. Społeczeństwo musi zobaczyć kulturę łowiecką i ceremoniał łowiecki – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

 – Drodzy myśliwi, leśnicy, mieszkańcy. Proszę zobaczyć jak można wspólnie dbać o ziemię, o matkę przyrodę. Pokazujemy to, co jest najważniejsze, dobro, jakie nas otacza i z tego powinniśmy być dumni. VIII Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej to nie jest tylko uganianie się za zwierzyną, ale mówienie o tym, że ta zwierzyna żyje razem z nami i musimy na to zwracać uwagę – mówił starosta Henryk Janowicz.

Zobacz:  Loko-Piknik w Żaganiu. Kolejowe święto dla pasjonatów kolejnictwa

Podczas imprezy łowieckiej otwarto wystawę myśliwską pt. „Diana – Bogini Łowów” ze zbiorów Leszka Szewczyka oraz „Łowisko okiem Diany” autorstwa Moniki Janusz.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz