Do beneficjentów z terenu powiatu żagańskiego trafiły kolejne dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną. Umowy z samorządowcami, proboszczami parafii i wspólnotą mieszkaniową podpisał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną dla powiatu żarskiego i żagańskiego
Starówka w Żaganiu – fot. UM Żagań

Staramy się odpowiednio zagospodarować pieniądze w ramach budżetu, oczywiście po konkursach. Zainteresowanie jest duże, dlatego fundusze otrzymują bardzo wartościowe, dobrze przygotowane projekty, ocenione też pod względem wartości kulturowej – mówił wicemarszałek o kryteriach przyznawania dotacji. Jako przykład dobrych projektów Tomczyszyn wymienił m.in. inwestycje w zabytki w Żaganiu.

Nie brakuje tu obiektów, które warto pokazać. Jest to też jedna z perełek Ziemi Lubuskiej. Myślę, że kościół pw. św. Piotra i Pawła obok urzędu miasta zasługuje na to, żeby otrzymał wsparcie, podobnie resztki murów w Żaganiu. Niestety nie dotrwały one tak jak w innych miejscowościach – Kożuchowie, Strzelcach Krajeńskich czy Ośnie Lubuskim – ale jednak te mury są i wymagają wsparcia.

Pieniądze otrzymały również kościoły w Jabłonowie czy Chotkowie. Są to gotyckie, zabytkowe budynki. Poprzez dotacje wspomagamy miejscową społeczność, która wspiera te kościoły, bo jest to nasza wartość kulturowa – dodał wicemarszałek.

Zobacz:  Velo Sprotavia prawie gotowa

Burmistrz Żagania, Andrzej Katarzyniec przyznał, że dofinansowania na renowację lokalnych inwestycji są oczekiwane i niezbędne:

To pomoc, która jest nam naprawdę bardzo potrzebna i cieszymy się, że urząd marszałkowski również widzi potrzebę pomocy finansowej w tych projektach, które złożyliśmy. Dofinansowanie pozwoli nam zrealizować przede wszystkim te zadania, które mieliśmy już zaplanowane. Najważniejsze z nich to pumptrack, ratusz i mury obronne. To bardzo ważne rzeczy, którymi nikt do tej pory się nie zajmował, nikt nie zgłaszał takich potrzeb. Ale dobry układ pomiędzy samorządami a urzędem marszałkowskim powoduje, że te samorządy są dofinansowywane w taki sposób, jak jest to możliwe – powiedział burmistrz.

Dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną nie tylko dla samorządów i parafii

Wsparcie na renowację zabytkowych obiektów otrzymują jednak nie tylko miasta, gminy czy parafie. Dowodem jest umowa, jaką z lubuskim samorządem podpisała jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Żaganiu. Przeznaczy dotację na remont zabytkowej kamienicy:

Nasza wspólnota przy ulicy Śląskiej 25 otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. Te pieniądze trafią na remonty, przede wszystkim na odtworzenie wykusza i elewacji, która jest w katastrofalnym stanie. Bardzo cieszymy się z otrzymanej pomocy, bo każdy grosz się liczy. Szczególne podziękowania chcieliśmy złożyć urzędowi marszałkowskiemu i panom radnym, między innymi Grzegorzowi Potędze. Śląska 25 jest wpisana do rejestru zabytków, jest to jedna z piękniejszych kamienic znajdujących się w Żaganiu – mówiła Beata Kępska, zarządca wspólnoty mieszkaniowej.

Zobacz:  Zmiany w rozkładach jazdy autobusów. Nowa linia Żagań-Gozdnica i powrót autobusów na Brzozową w Szprotawie

Oprócz dofinansowania na odnowę zabytków przekazane zostały dotacje w ramach Lubuskiej Bazy Sportowej i Lubuskiej Bazy Turystycznej. Wsparcie otrzymały również gminy powiatu żarskiego.

Dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną dla powiatu żagańskiego:

Lubuska Baza Sportowa

 • Budowa toru PUMPTRACK w Żaganiu, kwota dotacji: 100 000 zł (Gmina Żagań o statusie miejskim)
 • Modernizacja sali gimnastycznej w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu, kwota dotacji: 184 000 zł (Powiat Żagański)
 • Przebudowa Miasteczka Ruchu Drogowego w Szkole Podstawowej w Wiechlicach, kwota dotacji: 100 000 zł (Gmina Szprotawa)

Lubuska Baza Turystyczna

 • Utworzenie strefy rekreacji „Wyspa Skarbów” przy ul. Młynarskiej w Szprotawie, kwota dotacji: 75 000 zł (Gmina Szprotawa)
 • Zagospodarowanie terenu w parku górnym, przy Krzyżu Wotywnym Księżnej Doroty, kwota dotacji: 37 500 zł (Gmina Żagań o statusie miejskim)
Zobacz:  VIII Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy - jeszcze więcej atrakcji i spotkanie z Mikołajem

Renowacja zabytków

 • Remont zabudowy dolnej wykusza od strony frontowej budynku, kwota dotacji: 5 000 zł (Alfa Nieruchomości – Wspólnota Mieszkaniowa ul. Śląska 25 w Żaganiu)
 • Remont pokrycia dachu wraz z wymianą i wzmocnieniem elementów konstrukcji więźby dachowej budynku Ratusza Miejskiego w Szprotawie – etap II, kwota dotacji: 50 000 zł (Gmina Szprotawa)
 • Rewitalizacja murów obronnych przy ul. Niepodległości i ul. Ratuszowej, kwota dotacji: 40 000 zł (Gmina Żagań)
 • Wymiana pokrycia głowicy ściany południowej z naprawą fragmentu muru kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żaganiu, kwota dotacji: 50 000 zł (Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu)
 • Naprawa i wzmocnienie pokrycia dachu oraz wzmocnienie sklepienia nawy – VIII etap, kwota dotacji: 40 000 zł (Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Chotkowie)
 • Wykonanie posadzki ceramicznej w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie – etap I, kwota dotacji: 17 000 zł (Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie)

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz