15 kwietnia br. żołnierze Czarnej Dywizji i 1ABCT stacjonujących w garnizonie Żagań wzięli udział we wspólnej rywalizacji sportowej. Wspólna rywalizacja sportowa, wpisała się już na stałe w program pobytu kolejnych zmian w garnizonie Żagań.

Rywalizacja sportowa żołnierzy z Polski i USA w żagańskim garnizonie
Rywalizacja sportowa żołnierzy z Polski i USA w żagańskim garnizonie – fot. informacja prasowa/Marta Wieliczko, 11DKPanc

W czwartkowy poranek żołnierze pokonali dystans pięciu kilometrów w biegu przełajowym. Wspólna rywalizacja sportowa polskich i amerykańskich żołnierzy w różnych konkurencjach, wpisała się już na stałe w program pobytu kolejnych zmian żołnierzy ABCT w garnizonie Żagań. Biegi, piłka nożna, czy mecze koszykówki stanowią okazję do zaprezentowania umiejętności indywidualnych i zespołowych żołnierzy obydwu narodowości, a także służą zacieśnieniu wzajemnych relacji poza służbą.

Zobacz:  Seryjny złodziej z Żagania pójdzie siedzieć. 26-latek zaatakował policjanta w trakcie zatrzymania

Stacjonujące w Żaganiu wojska amerykańskie to 1. Brygady Pancernej, 1. Dywizji Kawalerii, z siedzibą w Fort Hood w Teksasie, która jest czołową formacją pancerną w kraju i do Polski przybyła pod koniec października 2020. Do Polski brygada wysłała około 3000 żołnierzy, którzy działają głównie na czołgach M1 Abrams, wozach bojowych piechoty Bradley i haubicach samobieżnych Paladin. 

Na co dzień poprzez dwustronne, wspólne i wielonarodowe przedsięwzięcia budujemy gotowość, zwiększamy interoperacyjność oraz wzmacniamy więź między sojuszniczymi siłami zbrojnymi. Żołnierze obu armii każdego dnia muszą dbać o wysoką formę i doskonałą kondycję fizyczną, dlatego udział w zawodach wyraziło wielu chętnych żołnierzy, ale z uwagi na reżim sanitarny ilość uczestników była ograniczona. – mówił m.in. major Macellus Simmons

Zobacz:  Od stycznia wrócą bezpośrednie autobusy Szprotawa-Zielona Góra

Po biegu nie zabrakło uścisków dłoni i wzajemnych komentarzy najlepszych akcji zawodników obydwu drużyn. Uroczystego uhonorowania zwycięzców pucharami dokonał gen. dyw. Piotr Trytek dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz