Gmina Szprotawa wygrała konkurs Innowacyjny Samorząd organizowany pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, MSWiA oraz Prezesa Rady Ministrów. Doceniono zrealizowany z powodzeniem projekt budowy kładki ze starej turbiny wiatrowej na rzece Szprotawa.

Szprotawa to najbardziej innowacyjny samorząd w kraju
fot. Regioneo.pl

Konkurs Innowacyjny Samorząd to projekt Serwisu Samorządowego PAP, który nagradza najbardziej twórcze i pomysłowe gminy, miasta, powiaty i województwa. W tegorocznej edycji, Gmina Szprotawa zajęła pierwsze miejsce spośród 237 zgłoszonych projektów.

– To ogromny powód do dumy – komentuje burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik nagrodę odebraną z rąk Ministra Rozwoju i Technologii, Waldemara Budy.

Zobacz:  Stanęła na krawędzi i chciała skoczyć z mostu. Do zmiany zdania nakłonili ją przechodnie i policjantka

Szprotawa to najbardziej innowacyjny samorząd w kraju

Gmina Szprotawa zdobyła wyróżnienie dzięki pierwszej na świecie upcyklingowej kładce nad rzeką Szprotawa wykonanej ze zużytej turbiny wiatrowej. Koncepcję i założenia przygotowała autorka tego projektu, Agata Kowalczyk-Pawlak, przy współpracy z Politechniką Rzeszowską. Konstruktorem jest inż. Robert Dudek, a pomysłodawcą i wykonawcą Andrzej Adamcio, właściciel firmy Anmet, która w nowatorski sposób wykorzystuje własne patenty na nadanie drugiego życia zużytym elementom turbin wiatrowych.

Sama kładka z turbiny wiatrowej w Szprotawie zdobyła II miejsce w klasyfikacji ogólnej i I m-ce jako obiekt mostowy w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w.– dowiadujemy się z komunikatu zamieszczonego na stronie Gminy Szprotawa.

Zobacz:  Loko-Piknik w Żaganiu. Kolejowe święto dla pasjonatów kolejnictwa

Zdradzę Państwu, że jest już gotowa koncepcja budowy kładki nad Bobrem również z wykorzystaniem śmigieł z elektrowni wiatrowych. – dodaje burmistrz.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz