Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Tuplicach we współpracy z policjantami z Iłowej zatrzymali czterech Gruzinów, którzy próbowali zarobić na nielegalnym przemycie migrantów przez granicę polsko-niemiecką. Kontrola drogowa przeprowadzona 27 maja doprowadziła do zatrzymania czterech samochodów, w których przewożono kilkudziesięciu cudzoziemców.

Próbowali przewieźć 38 migrantów przez granicę - upchnęli ich w czterech samochodach
fot. Straż Graniczna

Zgłoszenie dotyczące podejrzanej działalności naprowadziło funkcjonariuszy SG do jednej z dróg powiatu żagańskiego. Tam zatrzymano dwa Volkswageny, Mercedesa i Jeepa, wszystkie na polskich i niemieckich tablicach rejestracyjnych. Okazało się, że kierowcami tych pojazdów byli Gruzini w wieku od 28 do 46 lat. W czterech zatrzymanych samochodach umieszczono aż 38 migrantów z zamiarem przewiezienia ich do Niemiec.

Zobacz:  Podczas zakupów zatrzymał poszukiwanego przez sąd mężczyznę

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że przewożeni cudzoziemcy nie posiadali ważnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. W wyniku prowadzonych czynności okazało się, że 37 pasażerów to obywatele Turcji, w grupie znalazł się także jeden Afgańczyk. Wszystkich obcokrajowców zatrzymano za próbę nielegalnego przekroczenia granicy polsko-niemieckiej. W ich paszportach widniały serbskie stemple wjazdowe, co sugeruje, że skorzystali z tzw. szlaku bałkańskiego jako drogi do Europy.

Wobec obywateli Turcji wszczęto postępowania administracyjne dotyczące zobowiązania do powrotu. Przyznali się do zarzutów i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na roczny lub dwuletni okres próby. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy zostali zobowiązani do regularnego zgłaszania się w siedzibie Placówki Straży Granicznej w Tuplicach.

Zobacz:  Podczas zakupów zatrzymał poszukiwanego przez sąd mężczyznę

Zatrzymany Afgańczyk, nieposiadający żadnych dokumentów, decyzją sądu został umieszczony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców do czasu ustalenia tożsamości mężczyzny.

Czterech Gruzinów, którzy planowali zarobić na organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Polski do Niemiec, zostało zatrzymanych i objętych postępowaniem tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Zgodnie z wydanym postanowieniem przez Sąd Rejonowy w Żaganiu, obywatelom Gruzji grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat za organizowanie przekraczania granicy Polski wbrew przepisom.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz