W poniedziałek 13 września w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem odbyła się inauguracja projektu „Turystyczna szkoła”. W jej trakcie dzieci i młodzież z miejscowych szkół miały okazję jako pierwsze przetestować Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła przygotowane dla nich przez Polską Organizację Turystyczną. 19 października, w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej będzie okazja do odwiedzenia strefy i szerszego zapoznania się projektem.

Turystyczna Szkoła. Mobilne Centrum Edukacji  MCETS w Iłowej
Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła – fot. POT, gov.pl

Ruszył projekt Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła skierowany do dzieci, młodzieży, nauczycieli, a pośrednio także rodziców. Ma na celu zachęcić do podróżowania po Polsce i poznawania najróżniejszych zakątków kraju, na których zwiedzanie można przeznaczyć również środki z Polskiego Bonu Turystycznego. „Turystyczna Szkoła” jest działaniem realizowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.

Jednym z kluczowych elementów programu jest Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła (MCETS), które, o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, jesienią będzie odwiedzać szkoły podstawowe w całym kraju niezależnie od ich wielkości czy usytuowania.

Zobacz:  Zmiany w rozkładach jazdy autobusów. Nowa linia Żagań-Gozdnica i powrót autobusów na Brzozową w Szprotawie

– W Polsce mamy wiele atrakcji turystycznych na wysokim poziomie. Często znajdują się one bardzo blisko naszego miejsca zamieszkania, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Projekt Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła jest kolejnym projektem, który podobnie jak Polski Bon Turystyczny ma na celu wspieranie i promowanie krajowej turystyki. W MCETS znajdzie się także specjalna przestrzeń dla promocji kształcenia w sektorze usług turystycznych, który jest dziś szczególnie ważnym obszarem dalszego rozwoju gospodarki turystycznej – podkreśla Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Mobilne Centrum Edukacji to nowoczesna, multimedialna przestrzeń pozwalającą na edukację poprzez zabawę. Atrakcje będą dopasowane do dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII. Cała przestrzeń będzie podzielona na kilka stref, a na wejściu gości przywita humanoidalny robot. Dzieci i młodzież odwiedzające MCETS będą mogły skorzystać m.in. z aplikacji wykorzystujących augmented reality, stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami, czy rozwiązań virtual reality pozwalających na wirtualne zwiedzanie. Nie zabraknie także tradycyjnych gier i zabaw, takich jak choćby kompletowanie plecaka turystycznego, testowanie sprzętu rekreacyjnego, kompletowanie apteczki turystycznej czy nauka korzystania z kompasu. Jedna ze stref została przygotowana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze (GOPR). Ratownicy zapoznają w niej młodych turystów z zasadami zachowania w górach oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Zobacz:  Zatrzymano sprawcę serii włamań do parafii w Iłowej

Chcemy docierać z opowieścią o polskich walorach turystycznych do szkół w całym kraju, a przy tym edukować dzieci i młodzież. Liczymy na to, że dzieci zachęcone tym co zobaczą, wrócą do domu i będą wiercić rodzicom przysłowiową dziurę w brzuchu, żeby je zabrali lub wysłali na wycieczkę. Jestem przekonany, że w ten sposób zaszczepimy bakcyla podróżowania w młodym pokoleniu – mówi Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Edukacja dla rozwoju branży

Ograniczenie działalności w sektorze turystyki w ostatnich dwóch latach zmusiło wiele podmiotów do zmniejszenia zatrudnienia. Jest to jeden z najbardziej widocznych i negatywnych efektów epidemii. Odpływ pracowników do innych sektorów, w nieodległej przyszłości może mieć negatywne skutki w zakresie odbudowy operacyjności w podmiotach turystycznych. Między innymi dlatego część przestrzeni MCETS zostanie także udostępniona szkołom branżowym – hotelarskim i turystycznym chcącym promować swoją ofertę edukacyjną wśród uczniów starszych klas. W przyszłości mogą oni rozwijać się właśnie w tym kierunku i zasilić kadry specjalistów branży turystycznej.

Zobacz:  Zatrzymano sprawcę serii włamań do parafii w Iłowej

Turystyka to dziedzina interdyscyplinarna, dająca możliwości do rozwoju osobom o różnych kwalifikacjach. Wymaga kreatywności, umiejętności budowania relacji, oferując w zamian możliwość ciągłego rozwoju. Promocja pracy w turystyce powinna być narzędziem kształtowania wizerunku całego sektora. Ponieważ turystyka opiera się przede wszystkim na usługach, dobrze wykształcone kadry będą stanowić o konkurencyjności poszczególnych podmiotów oraz kreowaniu pozytywnego wizerunku miejsc.

W kolejnym etapie projektu Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła zostanie uruchomiona strona internetowa zawierająca kompendium wiedzy i materiały dydaktyczne dotyczące turystyki oraz bezpieczeństwa w czasie podróży. Dostępna będzie także baza scenariuszy wycieczek szkolnych – jedno- i kilkudniowych.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strefy i szerszego zapoznania się z projektem w dniu 19 października 2021 r. o godz. 11:30 w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich przy ul. Piaskowej 2-2a w Iłowej. – zachęca Polska Organizacja Turystyczna.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz