Pozostały ostatnie godziny głosowania w wyborach parlamentarnych 2023. O godzinie 17 frekwencja sięgnęła imponujących 57,54 procent, podczas gdy w 2019 roku w tej samej porze wynosiła 45,94 procent. Wyjątkowo duże zainteresowanie wyborami odnotowano już o godzinie 12, kiedy do urn poszło 22,59 procent Polaków, w stosunku do 18,14 procentowej frekwencji cztery lata wcześniej. Dane te nie dotyczą referendum.

Wybory 2023: Wysoka frekwencja o 17. Jak głosuje Żagań? Kiedy poznamy wyniki wyborów?
fot. Regioneo.pl / ©ESPECO

Wybory 2023: Frekwencja w powiecie żagańskim

Według danych PKW frekwencja w województwie lubuskim o godzinie 12 wyniosła 20,82 proc. to więcej niż cztery lata temu jednak podczas tegorocznych wyborów był to drugi najniższy wynik w kraju. Mniejszą frekwencję odnotowano jedynie w województwie opolskim. O godzinie 17 frekwencja w województwie lubuskim wyniosła już 55,61 proc. – najwięcej w Gorzowie 57,92 proc. a najmniej w powiecie żagańskim 51,39 proc.

Zobacz:  Ksiądz Piotr Żuberek nie żyje. Proboszcz parafii w Tomaszowie zmarł w wieku 65 lat

Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Po zakończeniu ciszy wyborczej, ponad 100 portali lokalnych zrzeszonych w ramach Lokalnej Sieci Wyborczej poda szacunkowe wyniki wyborów. Te dane oparte będą na badaniach exit poll, czyli na odpowiedziach wyborców udzielanych po opuszczeniu lokalu wyborczego. Ogólnopolska Grupa Badawcza przeprowadzi własne badanie we wszystkich 41 okręgach wyborczych do Sejmu oraz 100 okręgach do Senatu. Wyniki te zapowiadają zupełnie nową jakość wieczorów wyborczych w Polsce. Badanie exit poll na taką skalę staje się możliwe dzięki zastąpieniu losowego doboru punktów realizacji badania metodą celową. Podczas prezentacji wyników, dowiemy się o procentowym poparciu dla komitetów wyborczych, podziale mandatów oraz frekwencji.

Zobacz:  Sypnęło śniegiem, trudne warunki drogowe w regionie

Zapraszamy na nasz wieczór wyborczy OGB Pro, który będziemy transmitować na Facebooku oraz w naszych serwisach lokalnych Żary24 online oraz Żagań24 online.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz