Mieszkańcy miejscowości Siecieborzyce, Witków i Rusinów muszą uważać na wodę z kranu. Zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żaganiu nr HK/28/166/2023 z dnia 16 marca 2023 r. woda dostarczana siecią wodociągową jest warunkowo dopuszczona do spożycia wyłącznie po przegotowaniu. Powodem takiej decyzji jest wykrycie pojedynczych bakterii z grupy coli w SUW w Siecieborzycach. 

Woda z SUW w Siecieborzycach zanieczyszczona bakteriami coli
fot. Pixabay

Niektóre szczepy bakterii z grupy coli mogą powodować choroby układu pokarmowego lub moczowego. W celu zapobiegania zakażeniom należy przegotowywać wodę przez co najmniej 10 minut przed użyciem do picia, gotowania, mycia naczyń czy higieny osobistej. Przegotowana woda powinna być przechowywana w czystych i szczelnie zamkniętych naczyniach.

Woda z SUW w Siecieborzycach zanieczyszczona bakteriami coli

Nie wiadomo jeszcze, kiedy sytuacja wróci do normy. Inspekcja sanitarna monitoruje stan jakości wody i poinformuje o odwołaniu zakazu spożywania nieprzegotowanej wody. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań dotyczących jakości wody można skontaktować się z całodobowym pogotowiem wodnym pod nr tel. 609 438 923 lub do godz. 15:00 tel. 68 376 59 39.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz