W wyniku intensywnych działań Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze oraz Policji KWP w Gorzowie Wielkopolskim, zatrzymano 34-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa z użyciem materiałów wybuchowych. Według Prokuratury mężczyzna jest odpowiedzialny za wybuch paczki w Siecieborzycach, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku.

Zatrzymanie 34-latka podejrzewanego o wybuch paczki w Siecieborzycach
Zatrzymanie 34-latka podejrzewanego o wybuch paczki w Siecieborzycach – fot. Lubuska Policja

Do tragedii doszło w niewielkiej wsi Siecieborzyce położonej w gminie Szprotawa. W wyniku intensywnych działań Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze oraz Policji KWP w Gorzowie Wielkopolskim, zatrzymano 31-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa z użyciem materiałów wybuchowych. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze nadzoruje śledztwo dotyczące tej tragedii, która miała miejsce pod domem jednej z pokrzywdzonych.

Przypomnijmy, wybuch paczki w Siecieborzycach, miał miejsce 19 grudnia 2022 roku. Wszystko zaczęło się, kiedy 31-latka otworzyła zaadresowaną do niej paczkę, która okazała się być bombą. W wyniku wybuchu matka oraz jej dwójka dzieci (3-letni syn i 7-letnia córka) doznały poważnych obrażeń. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze podjęła natychmiastowe działania, aby zabezpieczyć ślady i ujawnić sprawcę.

Zobacz:  Autostrada A18 na odcinku lubuskim już gotowa

Funkcjonariusze Policji KWP w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przeprowadzili wnikliwe oględziny miejsca zdarzenia, z udziałem biegłych z zakresu między innymi pirotechniki, daktyloskopii czy traseologii. Przesłuchano również szereg świadków, a także zabezpieczono obszerną dokumentację związaną z sytuacją rodzinną pokrzywdzonej. Ponadto zlecono przeprowadzanie badań celem uzyskania opinii w zakresie ujawnionych śladów. Równolegle zlecono przeprowadzenie czynności w mieszkaniu byłego partnera pokrzywdzonej.

Jednocześnie dzięki funkcjonariuszom Policji podjęto współpracę międzynarodową, mającą na celu ustalenie pobytu mężczyzny, który mógł być związany z tym zdarzeniem. W śledztwie wdrożono także czynności operacyjne, które miały na celu zabezpieczenie materiału dowodowego jak i zapewnienie prawidłowego toku postępowania.

Zobacz:  Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

28 grudnia 2022 r., po analizie zabezpieczonego materiału dowodowego, Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze postawiła 31-letniemu mężczyznie zarzut usiłowania zabójstwa pięciu osób z użyciem materiałów wybuchowych. Tydzień później, na wniosek prokuratury, uzyskano postanowienie Sądu Rejonowego w Zielonej Górze o zastosowaniu wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania, w konsekwencji czego Prokurator zarządziła poszukiwania listem gończym.

Wybuch paczki w Siecieborzycach: Sprawca zatrzymany przez Policję

Mężczyznę odpowiedzialnego za wybuch paczki w Siecieborzycach zatrzymano 16 stycznia 2023 r. na terenie województwa dolnośląskiego, w ramach wcześniej przygotowanej akcji. Zatrzymany został przesłuchany w charakterze podejrzanego ale nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia.

Zobacz:  Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

34-latek był już wcześniej znany organom ścigania. W styczniu 2022 roku roku Prokuratura Rejonowa w Żaganiu oskarżyła go znęcanie się psychiczne nad pokrzywdzoną w wyniku wybuchu kobietą, ograniczanie kontaktów z rodziną i znajomymi oraz uzależnienie finansowe. Z kolei roku wcześniej bo w sierpniu 2021 r. mężczyzna spowodował u pokrzywdzonej obrażenia w postaci stłuczenia uda co naruszało czynności narządu ciała na okres poniżej 7 dni. Ponadto mężczyzna był silnie skonfliktowany z pokrzywdzoną na tle opieki nad wspólnym dzieckiem.

Sprawa jest nadal w toku a śledztwo nadzoruje prokuratura. 18 stycznia 2023 r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze utrzymał areszt dla podejrzanego. Aktualnie w sprawie gromadzone są ekspertyzy biegłych i prowadzone są dalsze czynności procesowe zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności.