Utrzymująca się susza, silny wiatr oraz temperatury przekraczające 35 stopni dały popaplić lubuskim strażakom, którzy w podczas weekendu walczyli z ogniem. W gminie Szprotawa strażacy gasili pożar lasu w Lesznie Górnym. Trzy kolejne pożary lasu wybuchły w powiecie słubickim a w powiecie sulęcińskim pożar na wysypisku śmieci w Długoszynie.

Groźne pożary lasów w Lubuskiem. W ogniu stanęło też wysypisko śmieci w Długoszynie
Pożary lasów wybuchły w powiecie słubickim i żagańskim, w powiecie sulęcińskim ogień pojawił się na wysypisku śmieci – fot. Andrzej Siborowski, KP PSP Słubice/Kamil Stachowiak, PSP Cybinka/Gov.pl

Pożary lasów w Starych Biskupicach i Cybince

Trzy pożary lasów gasili 19 czerwca lubuscy strażacy na terenie powiatu słubickiego. Szczególnie dwa z nich były wyjątkowo groźne: jeden powstał niedaleko Starych Biskupic i ok. godzinę później kolejny w okolicy Cybinki. Ogień zdążył strawić 0,7 ha. Trudne zadanie mieli również strażacy z powiatu sulęcińskiego gdzie wybuchł pożar na wysypisku śmieci w Długoszynie. Ogień pojawił się na hałdzie zmieszanych śmieci komunalnych.

Zobacz:  VIII Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy - jeszcze więcej atrakcji i spotkanie z Mikołajem

Pożar lasu w Lesznie Górnym

Dzień wcześniej, po południu, ogień pojawił się w kompleksie leśnym w gminie Szprotawa. Upalna pogoda oraz silny wiatr stale pogarszały sytuację i ogień w szybkim tempie rozprzestrzenił się na znaczny obszar. Pożar lasu w Lesznie Górnym objął 4 ha wysokiego lasu oraz młodnika. Miejscami doszło do pożaru wierzchołkowego.

Do opanowania żywiołu zaangażowano jednostki Staży Pożarnej w Szprotawie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Leszna Górnego oraz Borowiny. Działania wspierały Lasy Państwowe.

– Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w akcji gaszenia pożaru – mówi burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik, który pojawił się na miejscu działań służb. – Zwracam się również z apelem do wszystkich mieszkańców, aby ze szczególną ostrożnością odwiedzali lasy, a w przypadku zauważenia ognia natychmiast informowali o tym odpowiednie służby. W lasach jest bardzo sucho, dlatego o pożar naprawdę nietrudno.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz