7 szkół z województwa lubuskiego, w tym dwie z powiatu żagańskiego, dostało się do bezpłatnych programów cyfrowej edukacji. Dołączyć mogły te placówki, które przygotowały najlepsze prace zgłoszeniowe. Od września podczas zajęć MegaMisji uczniowie klas 1-3 nauczą się zdrowych nawyków cyfrowych, a klasy 4-8 w projekcie #SuperKoderzy poznają podstawy programowania nie tylko na informatyce. Łącznie o przyjęcie do inicjatyw Fundacji Orange starały się 1054 szkoły z całej Polski, a zakwalifikowanych zostało 320 (75% z małych miejscowości).

2 szkoły z powiatu żagańskiego w programach MegaMisja i #SuperKoderzy
fot. Fundacja Orange

Program MegaMisja dla klas 1-3 działa od 2015 roku i dotychczas wzięło w nim udział 1250 szkół i ok. 40 tys. dzieci. To nauka ochrony prywatności, kulturalnego wyrażania opinii czy weryfikowania źródeł informacji. Zajęcia odbywają się w formie zabawy, w której uczniowie za wykonanie kolejnych zadań zdobywają nagrody dla całej szkoły – książki, audiobooki, gry, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne czy tablety. Dla nauczyciela to sposób na prowadzenie bardziej angażujących zajęć, podejmowanie aktualnych tematów, zadbanie o zdrowe nawyki cyfrowe dzieci i na podnoszenie też swoich kompetencji.

Zobacz:  Zdalne pogotowie komputerowe naprawi Twój komputer przez Internet nawet w godzinę. Jak to działa?

#SuperKoderzy to propozycja zajęć dla uczniów z klas 4-8, na których poznają podstawy programowania. Nie tylko na lekcjach informatyki, ale też na innych np. na przyrodzie, historii, fizyce, muzyce, lekcji języka polskiego i języków obcych. Nauczyciele nie muszą mieć umiejętności informatycznych ani programować, by wspólnie z dziećmi konstruować roboty, tworzyć mini-stacje pogodowe, reportaże dźwiękowe czy proste strony www, bo Fundacja Orange przygotowuje ich do prowadzenia nowoczesnych lekcji na bezpłatnych szkoleniach. Szkoły, które zakwalifikowały się do programu, otrzymają grant na zakup sprzętu np. zestawów robotów.

Zobacz:  Zdalne pogotowie komputerowe naprawi Twój komputer przez Internet nawet w godzinę. Jak to działa?

Oba projekty są w pełni darmowe, wpisują się w podstawę programową, a także w społeczną misję Fundacji Orange, która już od 17 lat troszczy się o dobro dzieci w cyfrowym świecie i podnosi kompetencje nauczycieli tak, aby realizowali zajęcia dostosowane do potrzeb dzisiejszych uczniów.

Zależy nam na tym, żeby lekcje w szkołach były dla uczniów ciekawe, angażujące, a nauczyciele potrafili korzystać z nowoczesnych możliwości po to, aby lepiej rozumieć świat młodych i to, jak dziś zdobywają wiedzę. Bardzo nas cieszy, że mimo wielu wyzwań w szkolnej rzeczywistości znalazła się przestrzeń na zainteresowanie innym podejściem do prowadzenia zajęć z dziećmi. – mówi Monika Wrońska z Fundacji Orange.

Zajęcia rozpoczną się we wrześniu i potrwają przez cały rok szkolny. Będą prowadzone przez nauczycieli na podstawie gotowych scenariuszy lekcji. Podczas udziału szkoły mogą liczyć na pełne wsparcie Fundacji Orange. Już w sierpniu odbędą się pierwsze szkolenia dla nauczycieli.

Zobacz:  Zdalne pogotowie komputerowe naprawi Twój komputer przez Internet nawet w godzinę. Jak to działa?

Szkoły w programach MegaMisja i #SuperKoderzy

Do programu MegaMisja dostały się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu natomiast do programu #SuperKoderzy dołączą dwie szkoły z powiatu żagańskiego Szkoła Podstawowa w Gościeszowicach i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu.

Listę wszystkich zakwalifikowanych szkół do kolejnej edycji programów można znaleźć na stronie Fundacji Orange. Szkoły, które nie dostały się do programów, mogą korzystać z otwartej platformy MegaMisji i bezpłatnych scenariuszy zajęć #SuperKoderów dostępnych na stronach programów.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz