Wystawa „HISTORIA-WZÓR-PAMIĘĆ Małomice 2021” powstała z okazji zbliżającej się 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odnosi się również do dwóch postaci związanych z najnowszą historią Polski tj. kard. Stefana Wyszyńskiego i poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wystawę swoim honorowym patronatem objął Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Otwarcie wystawy HISTORIA-WZÓR-PAMIĘĆ Małomice 2021
Otwarcie wystawy HISTORIA-WZÓR-PAMIĘĆ Małomice 2021 – fot. LUW

Wystawa składa się z 2 części. Pierwsza to 28 banerów ulicznych, które zawierają cytaty związane z jej tematyką. Drugą część stanowi 48 m2 ścian wystawowych, które prezentują rys historyczny wszystkich trzech tematów i krótką historię Małomic.
Ważnym elementem wystawy HISTORIA-WZÓR-PAMIĘĆ Małomice 2021 jest promocja historii Małomic, zwłaszcza faktu, że były one miejscem, do którego przewożono Powstańców Warszawskich. Wielu z nich zakończyło swoje życie, w znajdującym się tam obozie jenieckim.

Zobacz:  W czwartek 28.09. zawyją syreny alarmowe w Żaganiu, Szprotawie i okolicach. Dlaczego i co to znaczy?

W imieniu Wojewody Lubuskiego w inauguracji wystawy uczestniczył Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. Wicewojewoda podkreślał, że szerzenie wartości patriotycznych i historii regionu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, to niezwykle ważne zadanie.

Uczestnicy uroczystości złożyli również kwiaty pod pomnikiem Pamięci Poległych za Wolną i Niepodległą Polskę, który znajduje się na placu 3 Maja, gdzie umiejscowiono wystawę. Wydarzenie zorganizowane przez Gminę Małomice jest elementem gminnych obchodów 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz