30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 30. Pod hasłem „Przejrzyj na oczy. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”. Co przygotowano na 30. Finał WOŚP w Lubuskiem?

30. Finał WOŚP w Lubuskiem. Przejrzyj na oczy! Oj, będzie się działo!
30. Finał WOŚP – fot. WOŚP

Grajcie razem z nami w jednej orkiestrze, licytujcie! To będzie cudowny dzień, w którym zmienimy świat na lepsze – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego aktywnie włącza się do zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytacje przekazano wiele upominków. Jedną z atrakcji przygotowaną na 30. Finał WOŚP jest licytacja wyjątkowej rzeczy. Będzie to własnoręcznie wykonana przez Marszałek Województwa Lubuskiego, wygodna i ciepła zimowa czapka. – Dla Ciebie zrobię czapkę jaką chcesz – zachęca Elżbieta Anna Polak.

Zwycięzca licytacji będzie mógł wybrać sobie wzór i kolor, poda swoje wymiary, a resztą zajmie się już Pani Marszałek. Z ciepłego okrycia głowy już cieszą się wnuki Elżbiety Anny Polak. Ty możesz być następny! Daj się otulić na zimę i wesprzyj WOŚP! Czapka od marszałek dostępna jest już na licytacji. Tutaj możesz już licytować ten wyjątkowy przedmiot. Licytacja trwa do soboty 5 lutego 2022, do godz. 11:22.

Ponadto na działania promocyjne województwa i wsparcie WOŚP urząd marszałkowski przekazał w tym roku w sumie 16 610 zł oraz wiele upominków i gadżetów, które będzie można licytować podczas lokalnych finałów, które odbędą się w:

 • sztabie WOŚP przy Strzeleckim Ośrodku Kultury w Strzelcach Krajeńskich
 • sztabie WOŚP Klub „U Szefa” w Gorzowie Wlkp.
 • sztabie w Żaganiu
 • sztabie Niedoradz i Nowa Sól – materiały promocyjne na licytację z inicjatywy radnego Grzegorza Potęgi
 • sztabie Osiecznica – materiały promocyjne na licytację z inicjatywy radnej Anny Chinalskiej
 • sztabie Łagów Lubuski
Zobacz:  Seryjny złodziej z Żagania pójdzie siedzieć. 26-latek zaatakował policjanta w trakcie zatrzymania

We wsparcie zaangażowały się również inne jednostki podległe samorządowi. Ciekawie będzie m.in. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, gdzie już od godz. 10:00 nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych, a także niezwykle ciekawych licytacji.

Za zebrane w tym roku pieniądze zostaną kupione między innymi:

 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
 • oftalmoskopy do badania dna oka
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
 • tomografia dna oka
 • mikroskopy
 • stoły operacyjne

29 finałów WOŚP to ponad 1,5 mld zł

Podczas ubiegłorocznego 29. Finału WOŚP zebrano sumie 210 813 830,10 zł. To o ponad 20 milionów zł więcej niż rok wcześniej i najwięcej w historii wszystkich zbiórek „Orkiestry”. Natomiast w ciągu dotychczasowych wszystkich 29 finałów WOŚP zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł, Kupiła ponad 67 300 urządzeń.

Zobacz:  Od stycznia wrócą bezpośrednie autobusy Szprotawa-Zielona Góra

Orkiestra wspiera lubuskie szpitale

Pomoc WOŚP dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze datuje się już od pierwszych edycji Orkiestry i trwa już trzecią dekadę. Jak wyliczał dr Jan Nowak, ówczesny szef chirurgii dziecięcej i urologii, Jurek Owsiak „włożył” w zielonogórski szpital kilkadziesiąt milionów złotych.

Dostawaliśmy wszystko, od respiratorów po łóżka, lasery, całe kolumny operacyjne – mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” ówczesny szef chirurgii dziecięcej i urologii.

Dzięki wsparciu WOŚP już od 2002 r. możliwa jest na przykład realizacja programu powszechnych przesiewowych badań słuchu. W ubiegłym roku Fundacja wsparła Kliniczny Oddział Neonatologii kolejnymi aparatami pozwalającymi na badanie słuchu wcześniaków. Od 2019 r. szpital prowadzi również leczenie retinopatii wcześniaków. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym urządzeniom wartości 600 tys. zł przekazanym przez WOŚP. W ubiegłym roku Orkiestra hojnie wsparła Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

Zobacz:  W Żaganiu powstanie basen jakiego jeszcze nie widzieliście. "Największa inwestycja w ostatnich latach"

W ramach 28. Finału WOŚP otrzymaliśmy sporo potrzebnego sprzętu, który w większości jest regularnie używany, a docelowo trafi do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdzie obecnie funkcjonuje Szpital Tymczasowy, jest naprawdę długa. – Darowiznę stanowi wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu możemy leczyć naszych pacjentów na najwyższym, światowym poziomie. Bez pomocy WOŚP trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie większości, jak nie wszystkich szpitali dziecięcych w Polsce. Jako podziękowanie w ramach 30. Finał WOŚP, w ramach tzw. Białej Niedzieli dnia 30 stycznia 2022 roku będziemy bez skierowania konsultować pacjentów pediatrycznych w CZMiD w Zielonej Górze – dodaje Marcin Polok, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego.

Fundacja WOŚP od lat wspiera także Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. I nie jest to pomoc symboliczna. – Dzięki Orkiestrze mamy sprzęt tej klasy co rezonans magnetyczny czy aparat RTG z ramieniem C, a to tylko początek długiej listy. WOŚP wsparła nawet naszą walkę z pandemią, przekazując łóżka covidowe. Serdecznie dziękujemy za to, co do tej pory. Prosimy o więcej i zawsze chętnie będziemy angażowali się w finały WOŚP. Do końca świata i o jeden dzień dłużej – mówi Robert Surowiec, wiceprezes gorzowskiego szpitala.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz