Sytuacja powodziowa na Bobrze wciąż budzi duże obawy. W środę, 18 września, o godzinie 1 w nocy, poziom wody w Żaganiu przekroczył stan alarmowy o blisko 300 cm, osiągając 697 cm.

Sytuacja powodziowa na Bobrze: fala powodziowa zmierza do Nowogrodu Bobrzańskiego, Żagań i Szprotawa walczą
Pojawiają się głosy, że sytuacja powodziowa na Bobrze przypomina tą 1997 r. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Lubuska Policja

Władze Żagania po wieczornej naradzie, która odbyła się w środę, zapewniają, że pozostają w stałym kontakcie z wojskiem, a sztab kryzysowy nieustannie monitoruje stan wód. Mieszkańcy są proszeni o odbieranie worków z piaskiem z bazy MZK, a także o korzystanie jedynie ze sprawdzonych źródeł informacji. Fala kulminacyjna powinna ustabilizować się w ciągu nocy, a w najbliższych dniach spodziewane jest stopniowe obniżenie poziomu wody. Na razie nie przewiduje się przelania się rzeki przez żagańskie wały.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:  Powódź w Szprotawie: połowa miasta pod wodą, zamknięte drogi wjazdowe. „Woda miejscami sięga kolan”

W Szprotawie sytuacja powodziowa jest nadal trudna, choć woda zaczyna powoli opadać. Obecnie poziom Bobru wynosi tam 469 cm, co wciąż znacznie przekracza stan alarmowy wynoszący 270 cm. Choć woda opadła już o kilka centymetrów, stan alarmowy będzie przekroczony jeszcze przez kilka dni. Szprotawa to do tej pory najbardziej dotknięte powodzią miasto w regionie. We wtorek 17 września woda zalała ulice, pod wodą znalazły się również okoliczne miejscowości takie jak Leszno Górne, Bobrowice i Nowa Kopernia.

Sytuacja powodziowa na Bobrze: Fala powodziowa zmierza do Nowogrodu Bobrzańskiego

Tymczasem fala kulminacyjna na Bobrze przemieszcza się dalej i zmierza do Nowogrodu Bobrzańskiego, gdzie stan alarmowy został przekroczony o 84 cm, a tendencja jest rosnąca. Według prognoz, fala kulminacyjna dotrze do miasta w środę, 18 września, do południa. W Nowogrodzie od kilku dni trwa intensywna akcja przeciwpowodziowa. Mieszkańcy, pracownicy służby więziennej, osadzeni z Zakładu Karnego w Krzywańcu oraz kibice Falubazu z Zielonej Góry wspierają działania mające na celu umocnienie wałów.

Zobacz:  Zatrzymany szef grupy przestępczej – ukrywał się od 15 lat

Dla całego regionu obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne III stopnia, przewidujące dalsze przekraczanie stanów alarmowych. Ostrzeżenia dotyczą m.in. rzek Bystrzyca, Bóbr, Kwisa oraz Nysa Łużycka. Władze apelują o zachowanie ostrożności i ścisłe przestrzeganie komunikatów wydawanych przez służby.

- REKLAMA -

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz