↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

We wtorek, 17 września 2024 roku, fala powodziowa dotrze do Szprotawy i Żagania. Od niedzieli obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie gmin Szprotawa, Żagań, Małomice oraz w mieście Żagań. Mieszkańcy i służby od wielu godzin przygotowują się na przyjście wielkie wody, która ma być nieco spłaszczona niż przewidywały to wcześniejsze prognozy.

Fala powodziowa uderzy we wtorek - Szprotawa i Żagań przygotowują się na najgorsze
fot. Lubuska Policja

Najgorsza sytuacja jest w Szprotawie. Ujęcia wód, które zaopatrują Szprotawę oraz okoliczne miejscowości takie jak Nowa Kopernia, Cieciszów, Wiechlice czy Leszno Górne, nie są na chwilę obecną bezpośrednio zagrożone, jednak burmistrz miasta, Mirosław Gąsik, apeluje do mieszkańców o zabezpieczenie zapasów wody pitnej.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Według najnowszych prognoz na wtorek, poziom Bobru w Szprotawie ma wynieść 432 cm, co znacząco przekracza stan alarmowy (250 cm). W środę fala powodziowa osiągnie 546 cm, a w kolejnych dniach poziom wody zacznie stopniowo opadać.

Żagań, podobnie jak Szprotawa, zabezpiecza się przed nadejściem fali powodziowej. Prognozy przewidują, że we wtorek poziom wody w Bobrze wyniesie 580 cm, a w środę aż 793 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 400 cm.

W związku z trudną sytuacją hydrologiczną w obu miastach władze lokalne podjęły decyzję o zawieszeniu zajęć edukacyjnych w szkołach. Burmistrz Szprotawy, Mirosław Gąsik, przedłużył zamknięcie placówek oświatowych na dwa kolejne dni – 17 i 18 września. W Szprotawie odwołano również wszystkie planowane na ten tydzień imprezy, w tym otwarcie ścieżki rowerowej Velo Sprotavia, czy uroczyste przekazanie rowerów dla pierwszaków, które miało odbyć się 18 września.

W Urzędzie Miejskim w Szprotawie działa całodobowy Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który jest dostępny dla mieszkańców pod numerem telefonu 795 557 057. Władze apelują do mieszkańców Szprotawy i Żagania o ścisłe stosowanie się do wydawanych komunikatów i poleceń. Sytuacja hydrologiczna w regionie jest dynamiczna i wymaga stałej uwagi oraz współpracy z lokalnymi służbami.

- REKLAMA -

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz