Wicepremier, minister Piotr Gliński odwiedził we wtorek województwo lubuskie. W wizycie towarzyszył mu wojewoda Władysław Dajczak. W pierwszej części minister zwiedził lubuskie zabytki. Następnie w Bledzewie wręczył czeki na dofinansowanie w ramach programu Sportowa Polska. Wizyta zakończyła się spotkaniem z rodzicami Tadeusza Michalika – brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotr Gliński z wizytą w województwie lubuskim
Minister Piotr Gliński z wizytą w Lubuskiem – fot. Portal Gov.pl/LUW

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z burmistrz Dobiegniewa Sylwią Łaźniewską, z którą rozmawiano min. o rewitalizacji miasta i budowie domu kultury. Poruszono również temat współprowadzenia Muzeum Woldenberczyków przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Minister Piotr Gliński zwiedził lubuskie zabytki

Wicepremier odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, zabytkowy obiekt finansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Kolejnym miejscem, które odwiedził wicepremier jest pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w zachodniej Polsce. Obecnie mieści się w nim Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Ostatnim punktem na mapie zwiedzania było Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Od 2018 roku do końca 2028 roku Muzeum jest współprowadzone przez powiat międzyrzecki i Ministerstwo jako wspólna instytucja kultury. W jego skład wchodzi zamek, siedziba dawnego starostwa, oficyna dworska, dom bramny i budynek Karczmy Dworskiej.

Zobacz:  Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Tylko w tym roku Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej otrzymało ponad 1 mln zł na modernizację węzłów ciepła. Wcześniej włodarze muzeum odbijali się od drzwi ministerstwa przez ponad 20 lat. Rozmowa z Panem Premierem i urzędnikami ministerstwa w 2018 roku była bardzo poważna, merytoryczna i doprowadziła do szybkiej decyzji o współprowadzeniu za co jeszcze raz dziękuję – powiedział wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji prasowej podsumowującej tę część wizyty.

Byłem dzisiaj w Rokitnie, odwiedzić Matkę Boską Cierpliwie Słuchającą, która jest symbolem pojednania, i w Paradyżu, gdzie znajduje się przepiękny kościół łączący barok z gotykiem. Dziękuję wszystkim, którzy w Lubuskiem opiekują się obszarem kultury – mówił wicepremier Piotr Gliński podkreślając, że województwo lubuskie w stosunku do swojej wielkości ma bardzo dużo zabytków.

Zobacz:  Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

Sportowa Polska w Bledzewie

4 projekty z województwa lubuskiego otrzymały dofinansowanie w ramach zadania Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – edycja 2021. Wybrane do dofinansowania zadania mają poprawić jakość sportowej infrastruktury przy szkołach, a w miarę możliwości służyć również mieszkańcom.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński wręczył symboliczne czeki wójtom i burmistrzom, których gminy będą realizowały inwestycje. W Nowym Miasteczku przy Zespole Szkół nr 1 powstanie hala sportowa z dofinansowaniem w wysokości 6 mln zł. Budowa krytej pływalni przy SP nr 2 w Sulęcinie otrzymała 4,5 mln zł. Gmina Żagań na budowę hali sportowej w Tomaszowie otrzymała 4,3 mln zł dofinansowania. Z kolei Gmina Trzebiechów może liczyć na 150 000 zł dofinansowania do budowy boiska wielofunkcyjnego w Trzebiechowie.

Zobacz:  Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

Dobry dzień dla lubuskiego sportu

Na zakończenie wizyty w województwie lubuskim minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński udał się wraz z wojewodą Władysławem Dajczakiem do Jasieńca. Tam, spotkali się z rodzicami Tadeusza Michalika, który wywalczył tytuł brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich Tokio2020 w zapasach. Rodzice Tadeusza Michalika przyznali, że oglądali jego walkę o medal, choć bardzo się stresowali. Podkreślili też, że wierzyli w jego zwycięstwo.

To już 4 medal olimpijski z udziałem lubuskiego sportowca. To wielka radość i bardzo się cieszymy – podkreślał wojewoda w czasie spotkania.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz