Zarząd województwa lubuskiego przyjął listę rankingową na zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Dofinansowania dla gmin trafią do 24 lubuskich jednostek samorządowych.

7,6 mln zł dofinansowania dla gmin z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
fot. Pixabay

To bardzo dobra wiadomość dla gmin. Dofinansowanie na zadania związane z gospodarką wodno-ściekową otrzymają 24 gminy. Blisko 80 mln zł to spore pieniądze, które trafią na lubuską wieś – mówił w czwartek, 20 października, wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn na konferencji prasowej.

Dofinansowania dla gmin w 100 procentach

Po raz pierwszy w historii w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gminy otrzymają dofinansowanie w 100 proc. Do tej pory gminy otrzymywały wsparcie w wysokości 64 proc. – To jest bardzo ważne, szczególnie w tej trudnej sytuacji, w której się znajdujemy. To duże wsparcie dla gmin, które mają słabą infrastrukturę lub które prawie w ogóle jej nie mają. To przykład Gminy Zwierzyn, która dopiero rozpoczyna budowę kanalizacji na swoim terenie. Zależy nam na zrównoważonym rozwoju naszego województwa. To dobra wiadomość dla mieszkańców, rolników. Gratuluję i liczę, że w Gminie Zwierzyn będzie to wszystko się dobrze rozwijało – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Wsparcie w wysokości 7,6 miliona złotych otrzymają między innymi Gmina Brzeźnica i Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. W sumie beneficjentami dofinansowania dla gmin są 24 lubuskie jednostki.

Wicemarszałek apeluje do ministra rolnictwa  

W związku z tym, że zapotrzebowanie beneficjentów przewyższa dostępny limit dla województwa lubuskiego, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn przedstawił pismo skierowane do wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego odpowiedzialnego za Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w imieniu wójtów i burmistrzów województwa lubuskiego o zwiększenie kwoty o kolejne 80 mln zł. – Mam nadzieję, że pociąg z pieniędzmi do województwa i na lubuską wieś dotrze. Panie ministrze, prosimy o te pieniądze, gminy na nie czekają. Na pewno dobrze je zagospodarujemy i wydamy – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.  

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz